Επίσκεψη στο ΚΕΠΕΑ ΙΘΑΚΗΣ

Το Γενικό Λύκειο Ευηνοχωρίου στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος «Χαράσσοντας τη ζωή του ψαρά», στις 24 Μαρτίου 2023 πραγματοποίησε τριήμερη επίσκεψη στο ΚΕΠΕΑ Ιθάκης.

Οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν το πρόγραμμα του ΚΕΠΕΑ : « Όποιος σπέρνει χαμόγελα, θερίζει ευτυχία» σχετικά με τη διατροφή, την υγεία και το περιβάλλον.

Έμαθαν για τις ομάδες τροφίμων, τη μεσογειακή διατροφή και τη σπουδαιότητά  της, συνειδητοποίησαν τη σημασία της απόκτησης σωστών διατροφικών συνηθειών με σεβασμό στο περιβάλλον παρακολουθώντας προβολές και συμμετέχοντας σε βιωματικές δράσεις και παιχνίδια. Γνώρισαν περιοχές της πατρίδας του Οδυσσέα με περιβαλλοντικό και πολιτιστικό ενδιαφέρον.

Ο χώρος του ΚΕΠΕΑ Ιθάκης  ζεστός , φιλόξενος με τις κατάλληλες υποδομές και τη στελέχωση με τους έμπειρους και εμπνευσμένους υπεύθυνους τον Μάκη, τη Μίνα και τον Σταμάτη κέρδισε από την πρώτη στιγμή  το ενδιαφέρον μαθητών και συνοδών εκπαιδευτικών.